Turkovac ne zaman çıkacak? Yerli Turkovac aşısı inaktif mi?

Yerli aşının faz-3 çalışmaları daha önce duyurulmuştu. Senenin sonuna doğru üretime geçmesi beklenen Turkovac için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan güzel haber geldi. Üç doz korona aşılama süreci ülke genelinde devam ederken yerli koronavirüs aşısı Turkovac da kısa süre içinde uygulamalara başlayabilecek. İşte, Turkovac aşısı detayları…

TURKOVAC NE DEMEK?

TURCO ve VAC kelimelerinin birleşimiyle ortaya çıkan yerli aşının ismi, İngilizce aşı anlamına gelen “vaccine” sözcüğünden “VAC” hecesi ve bazı dillerde Türk kelimesinin karşılığı olan “TURCO” sözcüğü birleştirilerek oluşturuldu. İtalyancada Turco kelimesi Türk anlamına gelirken, Portekizcede ve İspanyolcada da Turco kelimesinin karşılığı Türk olarak biliniyor.

TURKOVAC AŞISI İNAKTİF Mİ?

Erciyes Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından geliştirilen aşının Faz-3 çalışmaları yapılıyordu. Yerli aşı Sinovac gibi inaktif türdedir.

YERLİ TURKOVAC AŞISI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Bakan Koca, basın açıklamasında yerli aşıya dair, ”Önemli bir müjdem var. Yerli aşımız TURKOVAC acil kullanım onayına müracaat edebilecek seviyeye geldi. Bir tesiste üretimine başladığımız TURKOVAC aşımız bugün ikinci bir tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. Onay alması halinde ekim ayı içinde seri üretime geçeceğiz.” ifadelerini kullandı.

About admin

Check Also

Erol Evcil(Eşrefoğlu) kimdir, kaç yaşında, nereli?

28.06.2022 09:41 Son Güncelleme: 28.06.2022 09:43 Ankara Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Vergi Denetim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.