YKS ek tercihler ne zaman başlayacak? YKS 140 puan tercihleri ne zaman, 2.tercih kılavuzu yayımlandı mı?

YKS ek tercihleri ile ilgili son dakika gelişmeleri merak konusu. Geçtiğimiz günlerde ÖSYM Başkanı Halis Aygün, YKS ek tercihleri ile ilgili açıklama yaptı. 140 puan barajını geçenler tercih yapacakları tarihleri araştırıyorlar. Pek, YKS ek tercihleri ne zaman? YKSA 2.tercih kıalvuzu yayımlandı mı?

YKS EK TERCİHLERİ NE ZAMAN?

YKS ek tercihlerinin yapılacağı tarih henüz net olarak açıklanmadı. YKS ek tercih tarihleri belli olduğu zaman ayrıntılar haberde yer alacak.

ÖSYM BAŞKANI AYGÜN’DEN AÇIKLAMA

ÖSYM Başkanı Aygün, “2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel (ilk) yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar için herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyen adaylara yönelik bu sene iki ‘Ek Yerleştirme’ yapılacak. 1’inci Ek Yerleştirme aşamasında genel yerleştirmede olduğu gibi Temel Yeterlilik Testi (TYT) için 150, Alan Yeterlilik Testi (AYT)/ Yabancı Dil Testi (YDT) için 180 baraj puanı uygulaması geçerli olacak.1’inci Ek Yerleştirmeye, TYT puanı en az 150, AYT/YDT puanı en az 180 olan adaylar başvuru yapabilecek. 1’inci Ek Yerleştirme sonunda belli olacak boş kontenjanlar için Yükseköğretim Kurulu’nun almış olduğu karara göre bu seneye özel ‘ikinci ek yerleştirme’ yapılacak. 2’nci Ek Yerleştirme aşamasında, boş kalan kontenjanlar için TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek” dedi.

About admin

Check Also

Zilhicce ayında çekilecek tesbihler ve zikirler! Zilhicce ayı namazı nasıl kılınır, kaç rekat?

29.06.2022 15:11 Son Güncelleme: 29.06.2022 15:13 Hac ibadetinin yerine getirildiği ay olması dolayısıyla önemli bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.