Pdr Mezunu Ne İş Yapar? Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Çalışma Alanları…

PDR Mezunu Ne İş Yapar?

Genel olarak hep PDR mezunları okul temelli olmak üzere rehberlik ve psikolojik danışmanlık gerçekleştirir. Aynı zamanda akıl sağlığı danışmanlığı veya kariyer danışmanlığı gibi çalışma potansiyeli olduğunu ifade etmek mümkün. Grupla psikolojik danışma rehberliği şekilde almış olduğu görevde yine birçok alanda önemli bir yere sahiptir.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Çalışma Alanları

Geniş bir çalışma alanı olması ile beraber rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü önemli bir yer taşır. Bu doğrultuda hem kamu kurum ve kuruluşları hem de özel sektörde farklı alanlarda çalışma potansiyeli bulunmaktadır.

– Milli Eğitim’e bağlı bakanlıklardaki okullar
– Özel Eğitim Kurumları
– Milli Eğitim Bakanlığı rehberlik ve araştırma merkezi
– Psikolojik danışman ve rehber öğretmenliği
– Farklı firmalar ve sektörler üzerinden psikolojik danışman

Bu şekilde farklı çalışma alanları ile beraber rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü günümüze önemli bir yer taşır. Aynı zamanda PDR olarak da bilinen bu bölüm aranan meslek grupları içerisinde gelir. Bu yüzden birçok öğrencinin listeye eklemiş olduğu önemli bölümler içerisinde geldiğini ifade etmek gerekir.

PDR Mezunu Hastanelerde Çalışır mı?

Bu bölüm hakkında merak edilen konulardan biri de hastanelerde çalışıp çalışmadığı olarak öne çıkmaktadır. PDR mezunları ise lisans mezunu olarak hastanede çalışma gerçekleştiremez. Ancak klinik psikoloji yüksek lisansı yaptıktan sonra durum farklılık gösterebilir. O zaman klinik psikolog unvanı almak suretiyle hastanelerde görev alabilir. Bu durum kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel hastaneler üzerinden çalışma olanağı vermektedir.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık Bölümü mezunları maaşları asgari ücretten başlamak suretiyle değişkenlik göstermektedir. Yani 4.250 TL’den başlayarak farklı çalışma alanlarına göre değişiklik yaratır.

 

About admin

Check Also

Rüyada Eski Arkadaşları Görmek Ne Anlama Gelir? Onlarla Konuşmak Nasıl Yorumlanır?

 Rüyada Eski Arkadaşları Görmek Ne Anlama Gelir?  Rüyada eski arkadaşları görmek rüyayı gören kişinin kısa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.