Oligark ne demek? Oligark ne anlama geliyor TDK, kime denir? Rus oligarklar..

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile birlikte İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın geçtiğimiz aylarda Rusya’ya uygulamaya alacakları yaptırımları açıklamalarının ardından oligark kelimesi geçtiğimiz aylardan bu yana merak edilen kelimelerden oldu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı ultra zengin Rus ‘oligark’ iş insanları da yaptırım listesine alındı. Öncelikle İngiltere ilk aşamada Putin’e yakın üç oligarkın bankalardaki milyarlarca dolarını dondurdu. Tüm Rus oligarklarının İngiltere bankalarında 800 milyar dolardan fazla birikimi olduğu değerlendiriliyor. 

Bir yandan da Putin’e yakınlığıyla bilinen Rus oligarkların şüpheli ölümleri sürüyor. İspanya’nın Girona şehrinde ailesiyle birlikte yaşayan Sergey Protosenya, kızı ve eşiyle birlikte ölü bulundu. Eski Kremlin ve Gazprombank yöneticisi milyarder Vladislav Avayev de Moskova’daki evinde hamile eşi ve kızıyla birlikte ölü bulunmuştu.  İspanyol basınında yer alan haberde, iki Rus oligarkın, aynı gün önce aile üyelerini öldürüp daha sonra intihar etmelerinin araştırıldığı kaydedildi.

OLİGARK NE DEMEK?

Türkçe’ye Fransızcadan geçen kavram Yunanca “oligo-” (az, birkaç) ve “arkhein” (yönetmek) kelimelerinden oluşturulmuştur. Yönetimdeki grup siyasi, askerî, dinî veya finansal gruplar gibi ülkenin önde gelen gruplarından birisi olabilir.  Oligarşi, küçük ve ayrıcalıklı bir grubun iktidarda olduğu yönetim şeklidir. Oligarşinin üyesi ya da destekçisi olan kişi ya da grupları tanımlamak için “oligark” terimi kullanılır.

OLİGARK KİME DENİR?

Oligarkların tarihi eskiye dayanıyor. Fakat günümüzde bu sözcük çok daha özel bir anlam kazandı.  Oligark, oligarşik düzendeki yöneticilere verilen isimdir. Günümüzde oligark dendiği zaman Rusya’daki büyük şirketlerin sahipleri olan isimler kast edilmektedir. Oligarkların önemli bir bölümü servetlerini, 1990’larda, dönemin devlet başkanı Boris Yeltsin’in idaresinde gerçekleşen ve devlet varlıklarının özel sektöre kaotik ve yolsuzluklarla dolu bir süreçte devredildiği sırada yapmıştır. 

Günümüzde, bu sözcük, 1991’de Sovyetler Birliği’nin çökmesinden sonra öne çıkan, aşırı varlıklı bir grup Rus vatandaşını tanımlamak için kullanılıyor. Bir oligark, din, akrabalık, prestij, ekonomik statü ve hatta diliyle toplumun geri kalan kısmından ayrılan yönetici sınıfın üyesi olabilir.

Oligarklar Rusya’daki büyük firmaların başında bulunan isimler oligarklardır.  Oligarklar için ultra zengin kişiler denilebilir. Chelsea Futbol Kulübü’nün sahibi Roman Abramoviç dünyanın en tanınan Rus oligarklarından biri. Çok tanınan bir başka oligark da eski KGB subayı ve bankacı Aleksander Lebedev.

Putin, Yeltsin’in yerine geçtikten sonra oligarkların üzerine gitmeye başladı. Bununla birlikte siyasi olarak kendisiyle aynı çizgide duranlar daha da başarılı oldu. Putin’in çizgisini reddeden bankacı Boris Berezovsky gibi oligarklar ise ülkeden kaçmak zorunda kaldı. Bir dönem Rusya’nın en zengin insanı olduğu düşünülen Mihail Hodorkovski şimdi İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşıyor. 

İşte Rusya’nın oligarkları! Milyonlarca doları nasıl kazandılar?

About admin

Check Also

Çılgın Sayısal Loto 18 Mayıs 2022 sonuçları canlı çekiliş sonrası millipiyangoonline.com’da!

Haftanın ikinci Çılgın Sayısal Loto çekilişinde gözler bugün kazandıran numaralarda olacak. 65 milyonu aşan devasa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.