Çin’de kırmızı gökyüzü ne demek, ne anlama geliyor? Çin’de hava, gökyüzü neden kırmızı?

Çin’de gökyüzü kırmızıya döndü. Kent sakinleri tarafından telefonları ile kayıt altına alınan bu anlar kısa sürede sosyal medyada viral oldu. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, gökyüzünün neden kızıla döndüğünü anlattı.

ÇİN’DE KIRMIZI GÖKYÜZÜ NE DEMEK, HAVA NEDEN KIRMIZI?

Prof. Dr. Orhan Şen, şunları söyledi:

Dünyanın her yerinde biz bu renkleri çok görüyoruz. Mesela şu anda yukarı baksanız gökyüzünü mavi göreceksiniz. Sabah ve akşam saatlerinde ufukta kızıl renkleri görebiliriz. Ama bu biraz daha enteresan tabii ki. Yeryüzünde bir stratus bulutu var. Güneşten gelen ışınlar, yeryüzüne ulaşırken bazı engellere, partiküllere, su buharına, bulutlara çarparlar, yayılırlar. Bu önemli bir olaydır. Biliyorsunuz güneşin 7 tane ana rengi var. Mordan başlıyor, kızıla kadar gidiyor. Hava molekülleri yani azot ve oksijen çok küçük oldukları için güneş ışığını saçarlar. Bunlar nedir? Mor, mavi, yeşil ve sarı. Mor ışık çok azdır, mavi ışık daha çoktur güneş ışığı içerisinde. Dolayısıyla biz gökyüzünü mavi görürüz. Bunun yanında hava partikülleri varsa bunlar daha büyük dalga boylu güneş ışığını yani kırmızıyı saçarlar. Güneş doğarken ve batarken de dolayısıyla kırmızı görürüz.

Burada stratus dediğimiz yer bulut var. Bunun yanında o bölgede partikül yani hava kirleticileri yoğunluğu çok fazla. Dolayısıyla hava kirleticileri kırmızı ışığı yansıtmış. Partikül bulut da bu kırmızı ışığı olabildiğinde yansıtmış. Yani düşünün bir yere bir ışık geliyor, bunu çoğaltıyorsunuz. İşte bunun olayı bu. Bunun güneşten gelen enerjisi çoğaltmasında azaltmasında hiçbir etkisi yoktur. Bu böyle görsel bir şeydir. Güneş batarken biz kırmızı ışığı Türkiye’de güneş batarken de görürüz.

 

About admin

Check Also

Son dakika: Teşkilat dizisi Çetin kimdir? Mustafa Açılan canlandırıyor! Mustafa Açılan kaç yaşında, nereli?

Teşkilat dizisinin son bölümünde Çetin karakteri merak edildi. Mustafa Açılan, her Pazar TRT 1 ekranlarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.