Haiti nerede, hangi ülkede? Haiti harita üzerindeki yeri, konumu!

Haiti nerede? sorusu Türk vatandaşlarının kaçırılmasının ardından gündemdeki konular arasında yerini aldı. Haiti’de silahlı bir grubun 8’i Türk 17 kişiyi kaçırdığı son dakika olarak açıklandı. Vatandaşların Dominik Cumhuriyeti’nden başkent Port-au-Prince’e giderken rehin alındığı öğrenilirken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanıyla, Dışişleri Bakanıyla da büyükelçilerin gelişmeleri takip ettiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kaçırılan Türk vatandaşları ile ilgili yaptığı açıklamada, “Haiti’de şu anda bir kriz masası kuruldu. İçişleri Bakanıyla, Dışişleri Bakanıyla da büyükelçimiz fahri konsolosumuz da takip ediyor. En kısa zamanda kurtarmak için gerekli tüm çalışmaları yaptıklarını bize söylediler. Biz de takip ediyoruz. Fidye için kaçırıldıkları düşünülüyor. Şu anda sağlık durumlarıyla ilgili olumsuz bir şey yok” ifadelerini kullandı.

HAİTİ SON DURUM

Ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Haiti Dışişleri Bakanı Jean Victor Geneus ile içinde Türk vatandaşlarının da bulunduğu yolcu otobüsünün kaçırılmasına ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Saldırıyı gerçekleştiren grup ‘400 Mawozo’ isimli bölgenin en köklü ve şiddet yanlısı çetesi olabilir. Haiti Polis Sözcüsü konuya ilişkin sorulara henüz yanıt vermedi.

HAİTİ NEREDE, HANGİ ÜLKEDE?

Kuzey ve Güney Amerika’da, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra bağımsızlığını ilân eden ikinci ülke konumunda olan Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’tir. Haiti ya da resmî adıyla Haiti Cumhuriyeti, Amerika’da Karayip Denizi’nde bir ada ülkesidir. Küba’nın doğusunda yer alan Hispaniola adasını Dominik Cumhuriyeti ile paylaşır ve adanın batı kısımdadır. Yüz ölçümü 27.750 km² olan ülkenin nüfusu 10 milyon (2009), başkenti Port-au-Prince’tir.

Eski bir Fransız sömürgesi olan Haiti, Kuzey ve Güney Amerika’da, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra bağımsızlığını ilân eden ikinci ülkedir. Buna karşılık, bugün Batı Yarımkürenin en fakir ülkesidir ve yönetiminde bir anarşi durumu hâlen devam etmektedir.

HAİTİ HARİTA ÜZERİNDEKİ YERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile görüştü

About admin

Check Also

Çılgın Sayısal Loto 18 Mayıs 2022 sonuçları canlı çekiliş sonrası millipiyangoonline.com’da!

Haftanın ikinci Çılgın Sayısal Loto çekilişinde gözler bugün kazandıran numaralarda olacak. 65 milyonu aşan devasa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.