Kanlı Ay tutulması ne zaman 2022? Kanlı Ay tutulması Türkiye’den görülecek mi? Yılın ilk Ay tutulması!

Kanlı Ay tutulmasının tarihi ve saati günlerdir en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Mayıs ayında gerçekleşecek olan bu doğa olayının etkileri astrolojiyle ilgilenen kişilerin de gündemine geldi. İşte Güneş, Dünya ve Ay’ın peş peşe sıralanması ve sırasında meydana gelen Kanlı Ay tutulması ile ilgili bilinmesi gerekenler…

KANLI AY TUTULMASI NE ZAMAN 2022?

16 Mayıs tarihinde Türkiye saati ile 07:13’te gerçekleşecek olan tutulma Kanlı Ay Tutulması olarak geçiyor.

AY TUTULMASI TÜRKİYE’DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

Yılın ilk Ay tutulması olurken, Türkiye’den gözlemlenmeyecek.

AY TUTULMASI NASIL OLUR?

Ay, Dünya’nın gölgesine girerek, Güneş’ten aldığı parlaklığı kaybeder ve bu olayın sonucunda da Ay Tutulması meydana gelir. Bu şartlar sağlandığında Dünya’nın gölgesi Ay yüzerine düşer. Bu 42 milyar kilometreye uzanan gölge konisi Ay’ın uzaklığından yaklaşık 8800 kilometre daha geniştir. Ay, saatte 3456 kilometre hareket ettiği için ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile 1 saat arasında değişir.

Ay tutulması, yeryüzünden Ay’ın ufuk çizgisinin üzerine olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilmektedir. Ay’a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya’nın atmosferinde kırıldığından dolayı, Ay tutulmasında, Ay tamamen kaybolmaz ve Dünya’nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu güçsüz ışık kalıntıları görünürlüğü mahallî atmosferik şartlara bağlı olarak Ay’ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır. Bunun sonucunda Ay tutulması olur.

Güneş tutulmasının burçlara etkisi ne? Güneş tutulması hangi burcu nasıl etkileyecek?

About admin

Check Also

Son dakika: Teşkilat dizisi Çetin kimdir? Mustafa Açılan canlandırıyor! Mustafa Açılan kaç yaşında, nereli?

Teşkilat dizisinin son bölümünde Çetin karakteri merak edildi. Mustafa Açılan, her Pazar TRT 1 ekranlarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.