R İle Başlayan Hayvan İsimleri… R Harfi İle Başlayan Hayvanlar

R ile Başlayan Hayvan İsimleri

1- Rakun

Bilimsel ad Procyon Lotor olan rakun, yırtıcı bir memelidir. Genellikle ormanlarda ve mağaralarda yaşayan bu hayvanların ortalama yaşam süresi 15 – 16 yıldır. En fazla bulunan türü bayağı rakundur. Yengeç yiyen rakunların yaklaşık %95’i, Avustralya kıtasında yaşamaktadır.

2- Rehş

Osmanlılarda atlar için birçok sözcük kullanılmıştır. O sözcüklerden biri olan rehş, Farsça kökenlidir.

3- Ren Geyiği:

13. yüzyılda nesli tükenmesine rağmen yeniden hayata döndürülen Ren Geyiklerinin büyük bir çoğunluğu İskoçya ve çevresinde yaşamaktadır. Ren Geyikleri, aslan ve ayıların saldırma riskine karşı topluca hareket ederler. Genellikle su kenarlarında ve ormanlarda yaşarlar. En ağır geyik türlerinden biri olmasına rağmen, tehlike anında çok hızlı koşabilirler.

Soğuk iklim şartlarına karşı dayanıklı olan geyikle yaşadıkları bölgelere ve özelliklerine göre birçok türe ayrılır. Kanada ve Alaska’da yaşayan türlerine Grant ve Peary adı verilir. Artrik Ren geyiklerinin ise 20. yüzyılın başında nesli tükenmiştir.

4- Rubeh

Rubeh kelimesinin sözlük anlamı tilkidir. Osmanlıca kaleme alınmış bazı kitaplarda, ”rubah” şeklinde de geçen bu kelime, mecazen, hilekar ve yalancı anlamında da kullanılır.

5- Rakun Köpeği:

Latince adı Nyctereutes procyonoides olan Rakun köpeği, en nadir bulunan köpek türlerinden biridir. Yüzü rakuna benzediği için bu ismi alan bu hayvanlar, Enok adıyla da bilinir.

Rakun köpekleri sadece geceleri avlandıkları için ”nocturnal hayvanlar” sınıfında yer alır. Çok ürkek ve çekingendirler. Ormanlarda ve ağaç kovuklarında yaşayan enokların %70’e yakını Çin ve Japonya’da yaşar.

6- Rottweiler

Halk arasında rott ve roddy olarak da bilinen Rottweiler, bir bekçi köpeğidir. Koruma içgüdüleri fazlasıyla gelişmiştir. Bunun dışında son derece sadık ve itaarkar olan bu köpekler, ilk kez Almanya’da yetiştirilmiştir.

Rottweiler cinsi köpekler, oldukça zekidir. Bu nedenle kısa sürede, kolayca eğitilebilirler. Ortalama yaşam süresi 9-10 yıl arasında değişen Rottweiler, Doberman ile benzer özelliklere sahiptir.

 

About admin

Check Also

Tarihte bugün: 17 nisan – En Son Haberler

28.06.2022 15:22 Son Güncelleme: 28.06.2022 15:24 Turgut Özal 13 ekim 1927 yılında Malatya’da doğdu. Babası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.