Babalar Günü 2022 ne zaman, hangi tarihte? Babalar Günü nasıl ortaya çıktı?

Dünyanın birçok ülkesinde kutlanan Babalar Günü için geri sayım başlarken hediye seçecekler tarafından tarihi merak edilmeye başladı. Babalar Günü için birçok hediye seçeneği mevcut. Özellikle giyim ve aksesuar seven babalar için kravat, gömlek, kemer, saat güzel bir tercih olabilir. Parfüm de en çok tercih edilen hediyelerden birisidir. Oyun oynamayı seven babalar için ise Oyun konsolu, konsol oyunları tercih edilebilir. taraftar babalar için Forma da tercih edilebilir.

BABALAR GÜNÜ 2022 NE ZAMAN?

Babalar Günü her yıl haziran ayının 3. pazar günü kutlanıyor. Bu yıl Babalar Günü 19 Haziran tarihine denk geliyor.

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Sonora Smart Dodd, Amerikan İç Savaşı gazisinin kızıdır ve Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmektedir… Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyüttüğünden; Dodd, babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemediğinden Haziran ayının 3. Pazar gününe ertelenmiştir.Bu nedenle, Babalar Günü Haziran ayında kutlanmaktadır.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının 3. Pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Aşure günü ne zaman 2022? Aşure ayı ne zaman, hangi gün?

About admin

Check Also

Tarihte bugün: 17 nisan – En Son Haberler

28.06.2022 15:22 Son Güncelleme: 28.06.2022 15:24 Turgut Özal 13 ekim 1927 yılında Malatya’da doğdu. Babası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.