Kozmos Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Felsefede Cosmos Nereye Denir?

Kozmos Nedir?

 Gök cisimlerini, gezegenleri ve yıldızları kapsayan aleme kozmos denir. Kozmos Big Bang ile başlamıştır. Büyük Patlama adıyla da bilinen Big Bang’den itibaren Kozmos genişlemeye başlamıştır. Bu genişlemeye Entropi Yasası adı verilir.

 Entropi yasasına göre kozmostaki her şey hareket halindedir ve bir balon gibi şişmektedir. Bunun sonucunda gezegenler birbirinden uzaklaşmakta ve kozmosun ısısı periyodik olarak düşmektedir.

 Kozmos Kelimesinin TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

 İlk Anlamı – Düzen, tertip, sistem

 İkinci Anlamı – Evren

 Üçüncü Anlamı – Uyum, ahenk, birlik

 Felsefede Cosmos Nereye Denir?

 Antik Çağ’da Yunan filozoflar evreni, ”cosmos” olarak tanımlamıştır. Evrenin ezeli olduğunu ve kainattaki düzenin atomlardan kaynaklandığını olduğunu düşünen filozoflara “Atomcu” denirdi. Kozmostaki uyumun, Tanrı tarafından yaratıldığına inanan düşünürler ise Platoncu olarak nitelendirilirdi.

 Platon’un İlk Akıl ve İlk Neden olarak tanımladığı Tanrı, kozmosun yaratıcıdır. Bu bağlamda Cosmos, idealar alemi ve duyular alemi olarak ikiye ayrılır. İçinde yaşadığımız dünya duyular âlemidir ve üç boyutlu cisimler ile sınırlıdır. İdealar alemi ise kozmosta yer almadığı için duyularla algılanamaz. Bu nedenle tüm idealar fizikötesi ve doğaüstü olarak nitelendirilir.

 Panteizme göre kozmostaki her şey Tanrıdır. Bu noktada panteistler ile atomcular, evrenin ezeli olduğu konusunda aynı görüştedirler. Ancak yapılan son bilimsel çalışmalarda, kozmosun ezeli olmadığı, Big Bang ile başladığı ve en sonunda yok olacağı ispatlanmıştır.

 Entropi yasasına göre evren ya içine çökecek ya da çok fazla ısı kaybettiği için donacaktır. İslam filozoflarına göre de kozmos ezeli olamaz. Çünkü yaratılan her şeyin bir yaratıcısı vardır.

Kür Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Tıpta Kür Ne Anlama Gelir?

 

About admin

Check Also

Tarihte bugün: 17 nisan – En Son Haberler

28.06.2022 15:22 Son Güncelleme: 28.06.2022 15:24 Turgut Özal 13 ekim 1927 yılında Malatya’da doğdu. Babası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.