Haber Dünyam

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Burun Estetiği Nasıl Yapılır

Burun Estetiği Nasıl Yapılır

Haber Haber -
23 0

 

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir, ancak bazı durumlarda lokal anestezi kullanılabilir. Burun derisini çıkarmak, cerrahın operasyon sırasında altındaki kemik ve kıkırdak yapıya ulaşmasını sağlar aynı zamanda burun estetiği işlemi tamamlandıktan sonra, deri dikkatlice geri getirilir ve alçı veya plastik bir splint ile burun sabitlenir. Bu yapıları istenen şekilde yapmak için kesme, çıkarma veya ek materyaller ekleyerek destekleyebilirsiniz. Yeni halini korumak için faydalıdır.

Cerrah, tamponu burun içine keser. Bu tamponlar, kanama riskini azaltmak için birkaç gün boyunca burunda kalabilir. İşlem tamamlandıktan sonra hastalar genellikle birkaç saat içinde taburcu edilirler, ancak her durumda bu süre farklı olabilir. Hastanın iyileşme süreci, cerrahın önerileri ve operasyonun karmaşıklığı tarafından etkilenebilir.

Profesyonel Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun, yüzümüzün ortasında bulunan bir organdır ve hem solunum için hem de estetik açıdan önemlidir. Bireyler, burun yapılarını estetik veya fonksiyonel nedenlerle değiştirebilir.

Rinoplasti, burundaki kemik yapılarını ve kıkırdakları cerrahi olarak değiştiren bir operasyondur. Bu işlem, burun deliklerini daraltmak, burun kemerini düzeltmek, estetik burun ucunu kaldırmak ve burun boyutunu azaltmak için kullanılabilir. Bununla birlikte, solunum sorunlarını çözmek için burun septumunun eğriliğini düzeltebilir.

Kimlere Uygulanır?

Burun estetiği, estetik veya fonksiyonel amaçlarla ilgilenen yetişkinlere uygulanabilir. Burun estetiği için belirli bir yaş sınırı vardır. Burun genç yaşlarda gelişirken arzu edilir, bu nedenle fiziksel gelişim genellikle tamamlanmış olmalıdır. Kızlarda bu genellikle 16-17 ve erkeklerde 18-19 yaşındadır. Tabii ki bu sadece estetik amaçlıdır. İşlem, fonksiyonel sorunlar (örneğin solunum sorunları) olduğu durumlarda yaş sınırı olmadan yapılabilir.

Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Estetik sorunlar burun estetiği için en yaygın nedenlerdir. Bununla birlikte, burun estetiği yaptırmayı gerektiren diğer nedenler arasında solunum sorunları, burun septumunun (burun içerisini iki bölüme ayıran kıkırdak duvar) eğriliği, doğuştan gelen burun şekil bozuklukları veya yaralanmalar yer alır.

Burun Estetiği Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Burun estetiği yaptırmak istiyorsanız, öncelikle alanında uzman ve deneyimli bir plastik cerrahla görüşmelisiniz. Doktor, ameliyatın nasıl yapılacağı, kullanılan teknikler, iyileşme süreci ve olası riskler hakkında size bilgi verecektir.

Ameliyat öncesi sigara ve alkol tüketmemelisiniz. Kanamayı etkileyebilecek bazı ilaçlar (örneğin aspirin) ve bazı bitkisel takviyelerin kullanımını kesmeniz gerekebilir. Ameliyatlar öncesi cerrahınızla tüm beklentilerinizi ve endişelerinizi anlatmalısınız. En iyi sonuçları elde etmek için bu çok önemli bir adım.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği sonrası ameliyatın ardından ilk 24 ila 48 saat içerisinde şişlik, ağrı ve morluk olasılığını göz önünde bulundurun. Doktorunuza göre bu belirtiler genellikle geçicidir ve kontrol altına alınabilir. Ameliyatın ardından verilen tavsiyelere dikkatli bir şekilde uymak gerekir.

İlk günlerde başın yüksek konumda tutulmalıdır ve özellikle buruna direkt darbelerden kaçınılmalıdır. Bu süre boyunca çok fazla hareket etmek veya buharlı banyo veya sauna kullanmak da yasaktır. Tampon veya atel burada varsa, doktorun belirlediği süre boyunca orada kalmalıdır. Burunu iyileştirmek için sertçe üflemekten kaçınmalı ve yumuşak bir şekilde yıkamalısınız.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatlarını etkileyen birçok faktör vardır. Ameliyat öncesi ve sonrası bakım gibi ek hizmetler, cerrahın deneyimi, kliniğin coğrafi konumu, kullanılan teknik ve malzemeler, ameliyatın süresi ve karmaşıklığı ve hastanede kalış süresi bu faktörlerden bazılarıdır.

Fiyatlandırma, klinik ve ulusal düzeyde büyük farklılıklar gösterebilir. Potansiyel hastalara burun estetiği fiyatları hakkında bilgi verirken, cerrahın deneyimini, başarı oranını ve kliniğin itibarını da düşünmeleri önerilir. Seçilen kliniğe kapsamlı bir değerlendirme için gitmek en iyisidir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir